80 godina od osnivanja Internacionalnih brigada

Povodom 80 godina od osnivanja Internacionalnih brigada, Udruženje će organizovati izložbu, projekcije filmova i tribine. Svi ste pozvani.

no-pasaran_plakat no-pasaran_tribine pozivnica_otvaranje pozivnica_zatvarnjeNO PASARAN, filmovi, izlozba i tribine:

Sreda, 19. oktobar Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1
Otvaranje manifestacije 19.00 – “Deca rata”, otvaranje izložbe Govore: Milo Petrović, predsednik udruženja Dolores Cabra, generalna sekretarka Udruženja Arhiv rata i izgnanstva Josep Fernández Trabal, direktor Odeljenja istorijskih fondova Wenke Christoph, rukovodilac Kancelarija za jugoistočnu Evropu Rosa-Luxemburg-Stiftung
Horkestar
19.30 – Koktel 20.00 – Otvaranje filmske smotre Dokumentarni filmovi iz arhiva Katalonske Kinoteke, 60’, 1937.
Pre projekcije prvog filma govoriće: Marjan Vujović, Upravnik Muzeja Jugoslovenske kinoteke Enrique Camacho García, direktor Instituta Servantes, Ivan Mandić, u ime Udruženja Španski borci 1936-1939

Četvrtak, 20. oktobar Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1
12.00 – Tribina (velika sala): Jugoslovenski “Španci” okom kamere
Govore: Milanka Todić, redovni profesor Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, Boris Begović, redovni profesor Pravnog fakuleta u Beogradu, sin Vlajka Begovića, interbrigadiste u Španskom građanskom ratu i potonjeg pripadnika Francuskog pokreta otpora Veljko Đurović, snimatelj/reporter sa ratnih poprišta, Emilio Morenatti, višestruko nagrađivan španski fotoreporter Asošijeted Presa.
Razgovor pokreće i vodi: Una Čolić, kustos Jugoslovenske kinoteke.
17.00 – Film (velika sala): “Građanin Negrin” (Ciudadano Negrín), dokumentarac, Imanol Uribe, Carlos Álvarez y Sigfrid Monleón, 85’, 2010. Projekciji će prisustvovati Carmen Negrín, unuka Juana Negrína, poslednjeg predsednika vlade Republike.
19.00 – Film (mala sala): “Rasa” (Raza), José Luis Sáenz de Heredia, 103’, 1942.
19.00 – Tribina (velika sala): Internacionalne brigada u Španskom građanskom ratu i međunarodna solidarnost danas
Govore: Carmen Negrín, počasna predsednica fondacije Juan Negrín Josep Cruanyes, pravnik i istoričar Dolores Cabra, generalna sekretarka Udruženja Arhiv rata i izgnanstva Josep Fernández Trabal, direktor Odeljenja istorijskih fondova Nacionalnog arhiva Katalonije Francisco Montenegro, istraživač na Univerzitetu Complutense u Madridu Vjeran Pavlaković, istoričar Vladan Vukliš, istoričar i arhivista
Razgovor pokreće i vodi: Olga Manojlović Pintar, istoričarka 21.30 – Film (mala sala): “Crni hleb” (Pan negro / Pa negre), Agusti Villalonga, 108’, 2010.

Petak, 21. oktobar Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1
17.00 – Film (velika sala): “Od tvog prozora do mog” (De tu ventana a la mía), Paola Ortiz, 98’, 2011.
19.00 – Film (mala sala): “Septembar 1975.” (Septiembre 1975), Alfonso Dufour, 63,28’, 2009.
19.00 – Tribina (velika sala): Kuda ide Španija. Prema novoj tranziciji?
Govore: Josep Cruanyes, pravnik i istoričar Miguel Ángel Moratinos, Političar i diplomata Pablo Sánchez León, Istoričar Francisco Montenegro, istraživač na Univerzitetu Complutense u Madridu
Razgovor pokreće i vodi: Milo Petrović, predsednik udruženja Španski borci 1936-1939
21.30 Film (mala sala): “Učiteljice Republike” (Las Maestras de la República), Pilar Perez Solano, 65’, 2013.

Subota, 22. oktobar
Ulica Internacionalnih Brigada kod Karađorđevog parka 12.00 – Polaganje cveća na spomenik Internacionalnim brigadama
Jugoslovenska kinoteka, Uzun Mirkova 1
17.00 – Film (velika sala): “Reprint Čede Kapora”, Almir Berkovac, 45’, 2014.
20.00 – Završno veče (velika sala) No Pasaran 80 godina internacionalnih brigada
Video poruka Marcos Ane, borca Republike
Kratka obraćanja predsednika Udruženja i gostiju iz Španije
Dokumentarni video esej, autor Ivan Mandić
Umetnički program uz učešće jugoslovenskih i španskih umetnika: Jésus Pérez Romero, flamenko Samuel Gutiérrez Ortega, gitara Milica Šerbedžija, kantautorka Rade Šerbedžija Lucía Sócam, kantautorka

Nedelja, 23. oktobar
Jugoslovenska kinoteka, Kosovska 11
17.00 – Film “Život u senci” (Vida en Sombras), Lorenzo Llobet-Gràcia, 90’, 1949.
19.00 – Film “Dijamantski trg” (La plaça del Diamant), Francesc Betriu,116’ 1982.
21.30 – Film “Slomljeno sećanje“ (La mémoire brisée), Jorge Amat, 77’, 2015.
Dom Kulture Studentski grad, Bulevar Zorana Đinđića 179
20.00 – Recital flamenka: Jesús Pérez Romero, kantaor Samuel Gutiérrez Ortega, gitara

Ponedeljak, 24. oktobar Jugoslovenska kinoteka, Kosovska 11
17.00 – Film “Devetorica, zaboravljeni u pobedi” (La Nueve Los olvidados de la victoria), Alberto Marquardt, 51,51’, 2010.
19.00 – Film “Streljana škola” (La escuela fusilada) – Iñaki Pinedo y Daniel Álvarez, 50’, 2006.
21.30 – Film “Roman Karmen, sineast u službi revolucije” (Roman Karmen, un cinéaste au service de la révolution), Patrick Barberis, 90’ 2001.

Filmski i opšti program možete preuzeti sa:

no-pasaran_filmski-program

no-pasaran_program